Anthony has logged 257 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
Read the review Edit this entry  
25
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
Read the review Edit this entry  
23
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
Edit this entry  
13
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
Read the review Edit this entry  
12
A Man Named Scott

A Man Named Scott

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Challenge to Lassie

Challenge to Lassie

1949
×
Read the review Edit this entry  
09
Network

Network

1976
×
★★★★
Edit this entry  
07
Breathless

Breathless

1960
×
Edit this entry  
07
La Chienne

La Chienne

1931
×
Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Doors: Live at the Bowl '68

The Doors: Live at the Bowl '68

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★
Edit this entry  
02
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Rink

The Rink

1916
×
Read the review Edit this entry  
01
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Goal!

Goal!

2005
×
Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
Edit this entry  
24
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Cabaret

Cabaret

1972
×
Read the review Edit this entry  
21
Squid Game

Squid Game

2021
×
Edit this entry  
20
OPAL

OPAL

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Swingers

Swingers

1996
×
Read prior review Edit this entry  
17
Clockers

Clockers

1995
×
★★★½
Edit this entry  
16
Life-Size

Life-Size

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
14
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
Edit this entry  
09
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★
Edit this entry  
08
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Edit this entry  
05
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Champ

The Champ

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
To Dust

To Dust

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Proud Valley

The Proud Valley

1940
×
★★★
Edit this entry  
26
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Big Fella

Big Fella

1937
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
CODA

CODA

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★
Edit this entry  
13
Show Boat

Show Boat

1936
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Prisoner of Second Avenue

The Prisoner of Second Avenue

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
Read prior review Edit this entry  
09
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★
Read the review Edit this entry