Era has logged 27 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Edit this entry  
29
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Scarface

Scarface

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
½
Read the review Edit this entry  
21
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Edit this entry  
20
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Edit this entry  
19
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★½
Edit this entry  
15
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★
Edit this entry  
15
Casino

Casino

1995
×
★★★½
Edit this entry  
13
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hairspray

Hairspray

2007
×
★½
Edit this entry  
10
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Cuties

Cuties

2020
×
Edit this entry  
02
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Edit this entry