Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Garden State

Garden State

2004
×
Edit this entry  
22
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★★½
Edit this entry  
19
Eva

Eva

1962
×
Edit this entry  
19
Girl with a Suitcase

Girl with a Suitcase

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
★★★
Edit this entry  
15
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
Edit this entry  
15
Lola

Lola

1961
×
★★★
Edit this entry  
15
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★½
Edit this entry  
13
The Way We Were

The Way We Were

1973
×
★★½
Edit this entry  
10
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★
Edit this entry  
09
22 vs. Earth

22 vs. Earth

2021
×
Edit this entry  
09
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★
Edit this entry  
07
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Edit this entry  
06
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★½
Edit this entry  
06
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★½
Edit this entry  
05
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★
Edit this entry  
01
8½

1963
×
Edit this entry  
31
Amour

Amour

2012
×
Edit this entry  
30
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
Edit this entry  
30
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★
Edit this entry  
28
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Man and a Woman

A Man and a Woman

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★
Edit this entry  
23
Little Fockers

Little Fockers

2010
×
Edit this entry  
23
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Edit this entry  
22
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★
Edit this entry  
20
8 Women

8 Women

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Little Big Man

Little Big Man

1970
×
★★½
Edit this entry  
17
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★
Edit this entry  
11
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
Edit this entry  
07
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
Read the review Edit this entry  
06
Anima

Anima

2019
×
Read prior review Edit this entry  
05
Serpico

Serpico

1973
×
★★★½
Edit this entry  
04
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry