Sort by

ernestoalmada has logged 32 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
31
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Edit this entry  
30
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Serbian Film

A Serbian Film

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★
Edit this entry  
22
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
Minions

Minions

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Edit this entry  
19
Green Book

Green Book

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
Edit this entry  
10
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bedtime Stories

Bedtime Stories

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nation's Pride

Nation's Pride

2009
×
Edit this entry  
05
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Edit this entry  
02
Oldboy

Oldboy

2013
×
½
Read the review Edit this entry