Sort by

ernestoalmada has logged 89 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
One Crazy Summer: A Look Back at Gravity Falls

One Crazy Summer: A Look Back at Gravity Falls

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Long Toast

Long Toast

2020
×
Edit this entry  
25
BoJack Horseman Christmas Special

BoJack Horseman Christmas Special

2014
×
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
BoJack Horseman Christmas Special

BoJack Horseman Christmas Special

2014
×
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★
Edit this entry  
04
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Robots

Robots

2005
×
Read the review Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Madagascar Penguins in a Christmas Caper

The Madagascar Penguins in a Christmas Caper

2005
×
Read the review Edit this entry  
30
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Read the review Edit this entry  
26
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Platform

The Platform

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★½
Edit this entry  
11
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★½
Edit this entry  
02
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Mask of Zorro

The Mask of Zorro

1998
×
★★★
Edit this entry  
01
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
31
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
28
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Passengers

Passengers

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
17
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry