Sort by

erik_burns has logged 47 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sleeping with the Enemy

Sleeping with the Enemy

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Black Cat

The Black Cat

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Horror Island

Horror Island

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Man-Made Monster

Man-Made Monster

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Night Monster

Night Monster

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Captive Wild Woman

Captive Wild Woman

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Harvey

Harvey

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lake House

The Lake House

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kidnap

Kidnap

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Premonition

Premonition

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Forces of Nature

Forces of Nature

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Twisted

Twisted

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Deep Impact

Deep Impact

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Armageddon

Armageddon

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Downton Abbey: A New Era

Downton Abbey: A New Era

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Murder by Numbers

Murder by Numbers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gothika

Gothika

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Alex Cross

Alex Cross

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Excess Baggage

Excess Baggage

1997
×
Read the review Edit this entry  
15
Someone Like You...

Someone Like You...

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Perfect Man

The Perfect Man

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Head Over Heels

Head Over Heels

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
High Crimes

High Crimes

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Along Came a Spider

Along Came a Spider

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kiss the Girls

Kiss the Girls

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Primeval

Primeval

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
10
What to Expect When You're Expecting

What to Expect When You're Expecting

2012
×
Read the review Edit this entry  
09
Double Jeopardy

Double Jeopardy

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Monster-in-Law

Monster-in-Law

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Unforgettable

Unforgettable

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Enough

Enough

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Obsessed

Obsessed

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Home Fries

Home Fries

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Summer Catch

Summer Catch

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Rock Star

Rock Star

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry