Sort by

erik_burns has logged 591 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tyler Perry's A Madea Homecoming

Tyler Perry's A Madea Homecoming

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Madea Family Funeral

A Madea Family Funeral

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Diary of a Mad Black Woman

Diary of a Mad Black Woman

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Meet the Browns

Meet the Browns

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Madea Goes to Jail

Madea Goes to Jail

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
I Wanna Dance with Somebody

I Wanna Dance with Somebody

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Puss in Boots

Puss in Boots

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Martha Mitchell Effect

The Martha Mitchell Effect

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gaslit

Gaslit

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Silent Night

Silent Night

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Madea's Family Reunion

Madea's Family Reunion

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Madea's Big Happy Family

Madea's Big Happy Family

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
This Christmas

This Christmas

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Madea Christmas

A Madea Christmas

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Farewell Mr. Kringle

Farewell Mr. Kringle

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Almost Christmas

Almost Christmas

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Red Nose Day Actually

Red Nose Day Actually

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Wedding for Christmas

A Wedding for Christmas

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dognapped: A Hound for the Holidays

Dognapped: A Hound for the Holidays

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Christmas in Tune

Christmas in Tune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wrong Fiancé

The Wrong Fiancé

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wrong Student

The Wrong Student

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Christmas Setup

The Christmas Setup

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Carole's Christmas

Carole's Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Psycho Storm Chaser

Psycho Storm Chaser

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Runaway Christmas Bride

Runaway Christmas Bride

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Royal Christmas Ball

A Royal Christmas Ball

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
The Holiday Sitter

The Holiday Sitter

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fallen Angels Murder Club: Heroes and Felons

Fallen Angels Murder Club: Heroes and Felons

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Wrong Cheer Captain

The Wrong Cheer Captain

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Christmas Wedding

A Christmas Wedding

2013
×
Read the review Edit this entry  
11
Fallen Angels Murder Club: Friends to Die For

Fallen Angels Murder Club: Friends to Die For

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kingdom Come

Kingdom Come

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Wrong Friend

The Wrong Friend

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry