Sort by

Eric has logged 405 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Man of Desire

Man of Desire

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Our Nazi

Our Nazi

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wundkanal

Wundkanal

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ashes and Embers

Ashes and Embers

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Woman in the Typhoon Area

A Woman in the Typhoon Area

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Menu

The Menu

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Road to the Racetrack

The Road to the Racetrack

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
At the Suicide of the Last Jew in the World in the Last Cinema in the World

At the Suicide of the Last Jew in the World in the Last Cinema in the World

2007
×
Edit this entry  
17
Love Torn in Dreams

Love Torn in Dreams

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Almayer's Folly

Almayer's Folly

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sleep, My Love

Sleep, My Love

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Corsage

Corsage

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Angel Face

Angel Face

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Passion

Passion

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Savage Messiah

Savage Messiah

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Starfuckers

Starfuckers

2022
×
Read the review Edit this entry  
09
A Taste of Flesh

A Taste of Flesh

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Road House

Road House

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Silence of the Sea

The Silence of the Sea

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Last of the Unjust

The Last of the Unjust

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Stage Fright

Stage Fright

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Río Escondido

Río Escondido

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
El Paso Wrecking Corp.

El Paso Wrecking Corp.

1977
×
Read the review Edit this entry  
04
For 13 Days, I Believed Him

For 13 Days, I Believed Him

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Night at Halsted's

A Night at Halsted's

1982
×
Read the review Edit this entry  
03
Time to Love

Time to Love

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Moon Has Risen

The Moon Has Risen

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
You Have to Come and See It

You Have to Come and See It

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
White of the Eye

White of the Eye

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Equation to an Unknown

Equation to an Unknown

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
One Dark Night

One Dark Night

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Play It as It Lays

Play It as It Lays

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry