Highest rated films

  • RRR

    ★★★★★

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★½

  • Turning Red

    ★★★★½

  • Nope

    ★★★★½

  • Prey

    ★★★★½

  • The Batman

    ★★★★

  • Top Gun: Maverick

    ★★★★

  • The Northman

    ★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★★

  • Fast Times at Ridgemont High

    ★★★★★

  • Heavenly Creatures

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★★½

  • The Worst Person in the World

    ★★★★½

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★½

  • The Black Phone

    ★★★★½

  • Happy Death Day

    ★★★★½

  • They Live

    ★★★★½

  • Thoroughbreds

    ★★★★½

  • Raising Arizona

    ★★★★½

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 175 Films watched
  • 21.9 Average per month
  • 5.5 Average per week

Milestones

First Film

Hail to the Deadites

Jan 1

Most Watched

Scream

6 times

Prey

5 times

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

4 times

Thor: Love and Thunder

3 times

Turning Red

3 times

Last Film

Prey

Aug 7

Genres, countries & languages

Horror
69 films
Action
59 films
Thriller
57 films
Adventure
49 films
Comedy
41 films
Sci Fi
37 films
Fantasy
33 films
Drama
26 films
Mystery
25 films
Crime
19 films
USA
163 films
UK
25 films
Canada
6 films
Hong Kong
5 films
New Zealand
3 films
Australia
2 films
France
2 films
Greece
2 films
Japan
2 films
Philippines
2 films
English
173 films
Spanish
14 films
French
11 films
Cantonese
9 films
Portuguese
3 films
German
3 films
Russian
3 films
Chinese
3 films
Norwegian
2 films
Italian
2 films

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Eric’s most liked list

Batman Returns
Batman: Mask of the Phantasm
Batman Begins

Batman

More lists

Highs and lows

Highest Average

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Return of the Texas Chainsaw Massacre
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

The Batman
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

It Runs in the Family
Average weighted rating:

3.5

Films Eric watched in 2022

  • Prey
  • Bullet Train
  • Prey
  • Prey
  • Beavis and Butt-Head Do the Universe
  • Halloween III: Season of the Witch
  • The Predator
  • Predators
  • Sleepaway Camp
  • Predator 2
  • Predator
  • Nope
  • Halloween II
  • Prey
  • Halloween
  • Prey
  • Twisted Nightmare
  • Sleepaway Camp II: Unhappy Campers
  • Friday the 13th Part 2
  • The Burning
  • Ms. Marvel
  • Witchboard
  • Thor: Love and Thunder
  • The Princess
  • Elvis
  • The Last Unicorn
  • The Bob's Burgers Movie
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • Thor: Love and Thunder
  • Thor: Love and Thunder
  • The Black Phone
  • Men
  • Happy Death Day 2U
  • Born in East L.A.
  • Cult of Chucky
  • Curse of Chucky
  • Beyond Infinity: Buzz and the Journey to Lightyear
  • Seed of Chucky
  • Bride of Chucky
  • Child's Play 3
  • Child's Play 2
  • Child's Play
  • The Seed
  • Spider-Man
  • The Secret of NIMH
  • Lightyear
  • Tootsie
  • Happy Death Day 2U
  • Jurassic World Dominion
  • Top Gun: Maverick
  • RRR
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Happy Death Day
  • Bumblebee
  • Escape Room: Tournament of Champions
  • Jurassic World
  • The Frighteners
  • Terror Train
  • Jurassic Park III
  • Angel
  • Blood Diner
  • Chopping Mall
  • The Slumber Party Massacre
  • Society
  • They Live
  • Chip 'n Dale: Rescue Rangers
  • Top Gun: Maverick
  • The Lost World: Jurassic Park
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  • Moon Knight
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  • Jurassic Park
  • Hustlers
  • Raw Force
  • Voyage of the Rock Aliens
  • Ambulance
  • Everything Everywhere All at Once
  • Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore
  • Out of Sight
  • Alley Cat
  • Raw Force
  • Hard Boiled
  • The Northman
  • Sonic the Hedgehog 2
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Anaconda
  • Morbius
  • Color Out of Space
  • Halloween II
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • King Richard
  • Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Mom and Dad
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • The Next Karate Kid
  • The Lost City
  • X
  • Everything Everywhere All at Once
  • Turning Red
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Wing Chun
  • Tai-Chi Master
  • Face/Off
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Red Rock West
  • Studio 666
  • Real Genius
  • Fast Times at Ridgemont High
  • The Batman
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Scream
  • Moonstruck
  • Turning Red
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • X
  • Turning Red
  • Raising Arizona
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • The Cursed
  • Texas Chainsaw Massacre
  • Kalifornia
  • The Adam Project
  • Uncharted
  • Fast Times at Ridgemont High
  • The Batman
  • Belfast
  • The Worst Person in the World
  • Leatherface
  • Thoroughbreds
  • Last Night in Soho
  • Eternals
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Texas Chainsaw 3D
  • The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning
  • Moonfall
  • The Texas Chainsaw Massacre
  • Jackass Forever
  • Heavenly Creatures
  • The Return of the Texas Chainsaw Massacre
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Cutting Class
  • Death on the Nile
  • Badlands
  • Terror on Tour
  • Trick or Treat
  • The Power of the Dog
  • Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III
  • The Tragedy of Macbeth
  • It Runs in the Family
  • The Texas Chainsaw Massacre 2
  • The Lost Daughter
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Bonnie and Clyde
  • Miami Connection
  • New York Ninja
  • Scream
  • 'Gator Bait
  • Scream
  • Scream
  • Natural Born Killers
  • Scream
  • Halloween Kills
  • Halloween Kills
  • Licorice Pizza
  • Alley Cat
  • Scream
  • Scream 4
  • Don't Look Up
  • The Karate Kid Part II
  • Hail to the Deadites

World map

Highly rated films Eric is yet to see

  • National Theatre Live: Prima Facie
  • Jerrod Carmichael: Rothaniel
  • Bo Burnham: The Inside Outtakes
  • The Quiet Girl
  • Aftersun
  • Alcarràs
  • Vikram
  • Decision to Leave

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more