Sort by

Eric has logged 59 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★★★
Edit this entry  
28
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Akira

Akira

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Going My Way

Going My Way

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Woyzeck

Woyzeck

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Accidence

Accidence

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nadja in Paris

Nadja in Paris

1964
×
★★★½
Edit this entry  
18
Old

Old

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Topaz

Topaz

1969
×
★★½
Edit this entry  
17
Cimarron

Cimarron

1931
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Double

The Double

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
He Got Game

He Got Game

1998
×
★★★½
Edit this entry  
13
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Belfast

Belfast

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Heaven Is Still Far Away

Heaven Is Still Far Away

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bad Seeds

Bad Seeds

2020
×
★★½
Edit this entry  
08
Us Again

Us Again

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry