Eric has logged 699 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Glass

Glass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Split

Split

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
An Education

An Education

2009
×
★★★
Edit this entry  
29
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Handmaid's Tale

The Handmaid's Tale

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Coal Miner's Daughter

Coal Miner's Daughter

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Always

Always

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Raising Cain

Raising Cain

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
'R Xmas

'R Xmas

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dolittle

Dolittle

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Poison

Poison

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Munich

Munich

2005
×
★★★½
Edit this entry  
21
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Boxcar Bertha

Boxcar Bertha

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★★
Edit this entry  
19
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Small Axe

Small Axe

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Captive

The Captive

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Staggering Girl

The Staggering Girl

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Making The Irishman

Making The Irishman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lennon or McCartney

Lennon or McCartney

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Age of Bloom

Age of Bloom

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nimic

Nimic

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry