Sort by

Eric has logged 38 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
American Honey

American Honey

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Out of Africa

Out of Africa

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★★½
Edit this entry  
15
Louder Than Bombs

Louder Than Bombs

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Norm of the North

Norm of the North

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
12
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
History of the World: Part I

History of the World: Part I

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Christine

Christine

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Man on Wire

Man on Wire

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Panarzo and the Good Ol' Days

Panarzo and the Good Ol' Days

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry