Sort by

Eric has logged 45 entries for films during July 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Presentation, or Charlotte and Her Steak

Presentation, or Charlotte and Her Steak

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Video World

Video World

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
All the Boys Are Called Patrick

All the Boys Are Called Patrick

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Suzanne’s Career

Suzanne’s Career

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
We Have Decided Not to Die

We Have Decided Not to Die

2004
×
Read the review Edit this entry  
22
Ghosts Before Breakfast

Ghosts Before Breakfast

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Dancing Pig

The Dancing Pig

1907
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Psychedelic Death Vomit

Psychedelic Death Vomit

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
Read the review Edit this entry  
18
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Brief History of Time

A Brief History of Time

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
L'amore

L'amore

1948
×
★★★
Edit this entry  
12
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Broadway Danny Rose

Broadway Danny Rose

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Where Is the Friend's House?

Where Is the Friend's House?

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Times of Harvey Milk

The Times of Harvey Milk

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pencilfoot

Pencilfoot

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry