Sort by

Eric has logged 519 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Greatest Show on Earth

The Greatest Show on Earth

1952
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Jane Got a Gun

Jane Got a Gun

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Kate Plays Christine

Kate Plays Christine

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mr. Church

Mr. Church

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
Read the review Edit this entry  
19
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Roger Waters: The Wall

Roger Waters: The Wall

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
14
The Sea of Trees

The Sea of Trees

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
XOXO

XOXO

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
Meet the Blacks

Meet the Blacks

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Café Society

Café Society

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paris-Manhattan

Paris-Manhattan

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Stardust Memories

Stardust Memories

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bill Hicks: Sane Man

Bill Hicks: Sane Man

1989
×
Read the review Edit this entry  
04
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry