Sort by

EnteredTheVoid has logged 880 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Taking Off

Taking Off

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
L'Âge d'Or

L'Âge d'Or

1930
×
★★★½
Edit this entry  
30
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Despair

Despair

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Import/Export

Import/Export

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
La Strada

La Strada

1954
×
★★★½
Edit this entry  
29
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Edit this entry  
29
Images

Images

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Face to Face

Face to Face

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
First Name: Carmen

First Name: Carmen

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kundun

Kundun

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Dance of Reality

The Dance of Reality

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
8 ½ Women

8 ½ Women

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Oedipus Rex

Oedipus Rex

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Brother

Brother

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Je T'Aime, Je T'Aime

Je T'Aime, Je T'Aime

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
★★★½
Edit this entry  
26
Paris Belongs to Us

Paris Belongs to Us

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mahjong

Mahjong

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Fits

The Fits

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kate Plays Christine

Kate Plays Christine

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
I Can't Sleep

I Can't Sleep

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Charlie Countryman

Charlie Countryman

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Strange Circus

Strange Circus

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
In a Year with 13 Moons

In a Year with 13 Moons

1978
×
★★★★
Edit this entry