Sort by

enricioni has logged 349 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
Edit this entry  
28
A Drama of Jealousy (and Other Things)

A Drama of Jealousy (and Other Things)

1970
×
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Goat

The Goat

1921
×
Edit this entry  
24
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
Edit this entry  
18
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
One Week

One Week

1920
×
Edit this entry  
17
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Richard Pryor: Live in Concert

Richard Pryor: Live in Concert

1979
×
Edit this entry  
03
Is That Black Enough for You?!?

Is That Black Enough for You?!?

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
Edit this entry  
25
Disney Channel's Theme: A History Mystery

Disney Channel's Theme: A History Mystery

2022
×
Edit this entry  
24
Slash/Back

Slash/Back

2022
×
Edit this entry  
24
The Menu

The Menu

2022
×
Edit this entry  
20
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Living

Living

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
Read the review Edit this entry  
12
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gamera vs. Guiron

Gamera vs. Guiron

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Godzilla

Godzilla

1954
×
Edit this entry  
04
Good Luck to You, Leo Grande

Good Luck to You, Leo Grande

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Viewing

The Viewing

2022
×
Edit this entry  
03
Bros

Bros

2022
×
Edit this entry  
01
The Autopsy

The Autopsy

2022
×
Read the review Edit this entry  
30
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Night Tide

Night Tide

1961
×
Read the review Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paddington

Paddington

2014
×
Read the review Edit this entry  
26
The General

The General

1926
×
Read the review Edit this entry  
25
The House That Dripped Blood

The House That Dripped Blood

1971
×
Edit this entry  
23
Mad God

Mad God

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
The Witch

The Witch

1966
×
Read prior review Edit this entry  
17
The Third Eye

The Third Eye

1966
×
Read the review Edit this entry  
16
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gladiator

Gladiator

2000
×
Read the review Edit this entry  
11
Cunk on...

Cunk on...

2018
×
Edit this entry  
09
Calendar Girls

Calendar Girls

2003
×
Read the review Edit this entry  
09
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
Read the review Edit this entry  
06
Mrs. Harris Goes to Paris

Mrs. Harris Goes to Paris

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Moonage Daydream

Moonage Daydream

2022
×
Edit this entry  
25
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
Edit this entry  
18
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sense8: Amor Vincit Omnia

Sense8: Amor Vincit Omnia

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Slugs

Slugs

1988
×
Read prior review Edit this entry