Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Franz Kafka's a Country Doctor

Franz Kafka's a Country Doctor

2007
×
Edit this entry  
25
Cosmos

Cosmos

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Cidade do Tesouro

Cidade do Tesouro

×
Edit this entry  
22
Transfer

Transfer

1966
×
Edit this entry  
21
Terror, Sisters!

Terror, Sisters!

2019
×
Edit this entry  
20
The Blue Flower of Novalis

The Blue Flower of Novalis

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Backyard

Backyard

2015
×
Edit this entry  
19
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
18
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Edit this entry  
17
Pleasure

Pleasure

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
Footnotes to a House of Love

Footnotes to a House of Love

2007
×
Edit this entry  
16
The Demons of Dorothy

The Demons of Dorothy

2021
×
Edit this entry  
15
Estado Itinerante

Estado Itinerante

2016
×
Edit this entry  
14
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★
Edit this entry  
13
In the Darkness of Time

In the Darkness of Time

2001
×
Edit this entry  
11
Basic Sanitation: The Movie

Basic Sanitation: The Movie

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
My Only Earth Is in the Moon

My Only Earth Is in the Moon

2017
×
Edit this entry  
31
The Holy Girl

The Holy Girl

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Something Like That

Something Like That

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Arrows

Arrows

1984
×
Edit this entry  
29
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Murdered House

The Murdered House

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Foli

Foli

2010
×
Edit this entry  
27
Lunch Break

Lunch Break

2021
×
Edit this entry  
26
The Infernal Machine

The Infernal Machine

2021
×
Edit this entry  
26
Bread and People

Bread and People

2020
×
Edit this entry  
24
Trust

Trust

1990
×
★★★★
Edit this entry  
23
um transe de dez milésimos de segundos

um transe de dez milésimos de segundos

2021
×
Edit this entry  
23
Flash Happy Society

Flash Happy Society

2009
×
Edit this entry  
23
Strange Lambada

Strange Lambada

2020
×
Edit this entry  
19
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Você Nos Queima

Você Nos Queima

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Tereza Joséfa de Jesus

Tereza Joséfa de Jesus

2021
×
Edit this entry  
16
A Sentença

A Sentença

2021
×
Edit this entry  
16
Mutirão - O Filme

Mutirão - O Filme

2022
×
Edit this entry  
16
Acesso

Acesso

2021
×
Edit this entry  
16
A represa é o meu quintal

A represa é o meu quintal

2021
×
Edit this entry  
14
Fantasia 2000

Fantasia 2000

1999
×
Edit this entry  
13
The Northman

The Northman

2022
×
★★★
Edit this entry  
12
Jarro de Peixes

Jarro de Peixes

2008
×
Edit this entry  
12
Curve

Curve

2007
×
Edit this entry  
09
The Last of England

The Last of England

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Nostalgia for the Light

Nostalgia for the Light

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Edit this entry  
06
The Mourning Forest

The Mourning Forest

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Meetings of Anna

The Meetings of Anna

1978
×
★★★★
Edit this entry