• The Matrix Resurrections

    ★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★½

  • How to Breathe Out of Water

  • Venus in Nykes

  • No Time to Die

  • The Bones

  • Private Desert

    ★★★½

  • Dune

    ★★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★★½

  • Open mountain

  • Jam

  • Hawalari

  • Dinheiro

  • Catin

  • The Green Knight

    ★★★½

  • Inherent

  • Titane

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★½

  • Acesso

  • Benedetta

    ★★★★

  • Annette

    ★★★★½

  • Sidereal

  • Cantareira

  • Holy Eyes

  • Cerberus

  • The Joy Of Things

    ★★★★

  • Inside

  • The Last Forest

    ★★★★½

  • Ataléia Street

  • AzulScuro

  • Motorcyclist's Happiness Won't Fit Into His Suit

  • Colmeia

  • Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★★

  • Scenes from Childhood

  • Cripta I

  • Friends and Strangers

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • Fireflies

  • Affairs of the Art

  • Sisters

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

  • Pandelivery

  • Bezman Shenisharnu Babayit

  • Education

  • Hide

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

  • Alex Wheatle

  • Under the Heavens

  • The Mineral World

  • Gilson

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • Small Axe

    ★★★★★

  • Saucy Toinha

  • Mank

    ★★★★

  • Utopía 360°

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

  • My Psychedelic Love Story

    ★★★

  • Soul

    ★★★★

  • Washing Machine

  • Foreigner

  • Red, White and Blue

  • Menarche

  • David Attenborough: A Life on Our Planet

  • Mangrove

  • 4 Billions Infinites

  • Lovers Rock

  • Scars

  • Another Round

    ★★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★★