Sort by

englishgeek82 has logged 27 entries for films during August 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hold Your Breath: The Ice Dive

Hold Your Breath: The Ice Dive

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hairdresser

The Hairdresser

1905
×
Read the review Edit this entry  
20
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Boss Level

Boss Level

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
WeCrashed

WeCrashed

2022
×
Read the review Edit this entry  
15
Kimi

Kimi

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Paul McCartney Special

The Paul McCartney Special

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Operation Mincemeat

Operation Mincemeat

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Day Shift

Day Shift

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Sandman

The Sandman

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Bird

Black Bird

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The 355

The 355

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
She Will

She Will

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Others

The Others

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry