Sort by

englishgeek82 has logged 350 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Paranormal Activity 4

Paranormal Activity 4

2012
×
Read the review Edit this entry  
22
Paranormal Activity 3

Paranormal Activity 3

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Paranormal Activity 2

Paranormal Activity 2

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Fresh

Fresh

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Harry & Meghan

Harry & Meghan

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
She Said

She Said

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
RRR

RRR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Prom Night

Prom Night

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Revenge

Revenge

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Whiskey Tango Foxtrot

Whiskey Tango Foxtrot

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Selena Gomez: My Mind & Me

Selena Gomez: My Mind & Me

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Elton John Live: Farewell from Dodger Stadium

Elton John Live: Farewell from Dodger Stadium

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mariah's Christmas: The Magic Continues

Mariah's Christmas: The Magic Continues

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Mariah Carey: MTV Unplugged

Mariah Carey: MTV Unplugged

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rosaline

Rosaline

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Emancipation

Emancipation

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Girl and Her Trust

The Girl and Her Trust

1912
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Call Her Savage

Call Her Savage

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Christmas with You

Christmas with You

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Corner in Wheat

A Corner in Wheat

1909
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Sprinkler Sprinkled

The Sprinkler Sprinkled

1895
×
Read the review Edit this entry  
04
The 1882 Transit of Venus

The 1882 Transit of Venus

1882
×
Read the review Edit this entry  
04
Le duel d'Hamlet

Le duel d'Hamlet

1900
×
Read the review Edit this entry  
04
The Burglars

The Burglars

1897
×
Read the review Edit this entry  
04
Still Raining, Still Dreaming

Still Raining, Still Dreaming

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Body at Brighton Rock

Body at Brighton Rock

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry