Sort by

Shu Hui has logged 74 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Krampus

Krampus

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
mother!

mother!

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Mummy

The Mummy

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Last Chance Harvey

Last Chance Harvey

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★
Edit this entry  
31
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Breaking and Entering

Breaking and Entering

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sparrows Can't Sing

Sparrows Can't Sing

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Passport to Pimlico

Passport to Pimlico

1949
×
★★½
Edit this entry  
21
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★
Edit this entry  
19
Underground

Underground

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wonderful London: Flowers of London

Wonderful London: Flowers of London

1924
×
Edit this entry  
17
Love Actually

Love Actually

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
02
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry