Sort by

Enfant du Siècle has logged 22 entries for films during September 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Come and See

Come and See

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Radio Days

Radio Days

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Life During Wartime

Life During Wartime

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dogma

Dogma

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Contempt

Contempt

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Distant

Distant

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hero

The Hero

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stray Dogs

Stray Dogs

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
On the Occasion of Remembering the Turning Gate

On the Occasion of Remembering the Turning Gate

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Thirst

Thirst

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
I Dream in Another Language

I Dream in Another Language

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Woman of Rumor

Woman of Rumor

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Secret of the Grain

The Secret of the Grain

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry