Sort by

Emily has logged 99 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Founder

The Founder

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Dawnland

Dawnland

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Pelosi's Power

Pelosi's Power

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The True Cost

The True Cost

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
13
Theater Camp

Theater Camp

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★
Edit this entry  
07
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Please Give

Please Give

2010
×
★★★
Edit this entry  
02
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Are You There God? It's Me, Margaret.

Are You There God? It's Me, Margaret.

2023
×
★★★½
Edit this entry  
22
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★
Edit this entry  
21
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★
Edit this entry  
21
Some Kind of Heaven

Some Kind of Heaven

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lovely & Amazing

Lovely & Amazing

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Descent

The Descent

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★½
Edit this entry  
21
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Barbie

Barbie

2023
×
★★★½
Edit this entry  
15
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★★
Edit this entry  
03
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Reality

Reality

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Blackening

The Blackening

2022
×
★★★
Edit this entry  
24
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
20
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry