Sort by

Emily has logged 157 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
31
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Whale

The Whale

2022
×
★★
Edit this entry  
26
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Speak No Evil

Speak No Evil

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mac and Me

Mac and Me

1988
×
Edit this entry  
06
Abducted in Plain Sight

Abducted in Plain Sight

2017
×
★★½
Edit this entry  
05
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Juno

Juno

2007
×
★★★½
Edit this entry  
23
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
30
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Edit this entry  
24
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Smile

Smile

2022
×
Read the review Edit this entry  
19
Babies

Babies

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Edit this entry  
15
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★
Edit this entry  
14
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★
Edit this entry  
11
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★½
Edit this entry