Sort by

Emptystomach has logged 93 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Arirang

Arirang

2011
×
★★★★
Edit this entry  
23
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Edit this entry  
21
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★
Edit this entry  
19
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Killing Fields

The Killing Fields

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★
Edit this entry  
14
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★½
Edit this entry  
13
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★
Edit this entry  
06
Tell It to the Fishes

Tell It to the Fishes

2006
×
★★½
Edit this entry  
06
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
Puella Magi Madoka Magica the Movie Part II: Eternal

Puella Magi Madoka Magica the Movie Part II: Eternal

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shame

Shame

2011
×
★★★½
Edit this entry  
07
Puella Magi Madoka Magica the Movie Part I: Beginnings

Puella Magi Madoka Magica the Movie Part I: Beginnings

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Dinner Game

The Dinner Game

1998
×
★★½
Edit this entry  
30
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★½
Edit this entry  
21
Clueless

Clueless

1995
×
★★★
Edit this entry  
20
Citadel

Citadel

2012
×
★★★
Edit this entry  
18
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★
Edit this entry  
06
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
This Is the End

This Is the End

2013
×
Read the review Edit this entry  
23
Which Way Is The Front Line From Here? The Life and Time of Tim Hetherington

Which Way Is The Front Line From Here? The Life and Time of Tim Hetherington

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★½
Edit this entry  
13
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mud

Mud

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Elysium

Elysium

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Flight

Flight

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
Hot Hot Hot

Hot Hot Hot

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Lions

Lions

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Congress

The Congress

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Manborg

Manborg

2011
×
★★★
Edit this entry  
28
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Edit this entry