• Everything Everywhere All at Once

    ★★★★½

  • Turning Red

    ★★★½

  • Ciao Alberto

    ★★★★

  • Encanto

    ★★½

  • Dune

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★★

  • Belle

    ★★★

  • The French Dispatch

    ★★★

  • Drive My Car

    ★★★★

  • Luca

    ★★★★

  • Pompo the Cinephile

    ★★

  • Hideaki Anno: The Final Challenge of Evangelion

    ★★★★

  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

    ★★★★★

  • Space Sweepers

    ★★★½

  • Puparia

    ★★★★

  • Soul

    ★★★½

  • Freaky

    ★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★

  • If Anything Happens I Love You

    ★★★

  • Artemis Fowl

  • Dating Amber

    ★★★

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Possessor

    ★★★★

  • Sonic the Hedgehog

    ★½

  • His House

    ★★★★

  • Cats

  • 1917

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★½

  • Color Out of Space

    ★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • The Laundromat

    ★★½

  • Joker

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★

  • Weathering with You

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • Always Be My Maybe

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Little Joe

    ★½

  • Raising Kratos

    ★★½

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • Us

    ★★★★

  • Extra Ordinary

    ★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • Velvet Buzzsaw

    ★★

  • Monos

    ★★½

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★

  • Fyre

    ★★★½

  • The Kid Who Would Be King

    ★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Shrek Retold

    ★★★★

  • Venom

    ★½

  • mid90s

    ★★★

  • I Want to Eat Your Pancreas

    ★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★★

  • First Man

    ★★★★

  • Penguin Highway

    ★★★★

  • My Hero Academia: Two Heroes

    ★★½

  • Purl

    ★★★★

  • Incredibles 2

    ★★★

  • Burning

    ★★★★★

  • Mirai

    ★★★★

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★½

  • Liz and the Blue Bird

    ★★★★½

  • Maquia: When the Promised Flower Blooms

    ★★★½

  • Annihilation

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★★★