Sort by

daniel kaluuya's oscar has logged 82 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Party

The Party

1968
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Holiday in the Wild

Holiday in the Wild

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Countdown

Countdown

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bit

Bit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harvest Moon

Harvest Moon

2015
×
Read the review Edit this entry  
15
October Kiss

October Kiss

2015
×
Read the review Edit this entry  
14
Autumn Dreams

Autumn Dreams

2015
×
Read the review Edit this entry  
04
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Year One

Year One

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
Read the review Edit this entry  
28
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry