Heljar has logged 35 entries for films during January 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★½
Edit this entry  
29
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★
Edit this entry  
27
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★½
Edit this entry  
26
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★½
Edit this entry  
23
Network

Network

1976
×
★★½
Edit this entry  
22
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★½
Edit this entry  
20
Laura

Laura

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
High Noon

High Noon

1952
×
★★
Edit this entry  
19
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Charade

Charade

1963
×
★★½
Edit this entry  
17
The Guard

The Guard

2011
×
★★½
Edit this entry  
17
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★½
Edit this entry  
17
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★½
Edit this entry  
15
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
Easy A

Easy A

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dredd

Dredd

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mud

Mud

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
Read the review Edit this entry  
08
Frank

Frank

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★½
Edit this entry  
05
Once

Once

2007
×
★★★★
Edit this entry  
05
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Black Coal, Thin Ice

Black Coal, Thin Ice

2014
×
★★½
Edit this entry  
03
Han Gong-ju

Han Gong-ju

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Thread of Lies

Thread of Lies

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
Samsara

Samsara

2011
×
Edit this entry