Heljar has logged 210 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★½
Edit this entry  
12
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★
Edit this entry  
09
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★
Edit this entry  
07
The Tale of Iya

The Tale of Iya

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
Mirror

Mirror

1975
×
★★★½
Edit this entry  
06
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★
Edit this entry  
05
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★½
Edit this entry  
04
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★
Edit this entry  
04
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Hope

Hope

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Beauty Inside

The Beauty Inside

2015
×
★★½
Edit this entry  
01
C'est Si Bon

C'est Si Bon

2015
×
★★½
Edit this entry  
18
The Man Who Loved Yngve

The Man Who Loved Yngve

2008
×
★★½
Edit this entry  
18
Kiss Me You Fucking Moron

Kiss Me You Fucking Moron

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Turn Me On, Dammit!

Turn Me On, Dammit!

2011
×
★★★★
Edit this entry  
17
Red Army

Red Army

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Undefeated

Undefeated

2011
×
★★½
Edit this entry  
16
Jesus Camp

Jesus Camp

2006
×
★★★
Edit this entry  
16
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2006
×
★★★
Edit this entry  
16
For the Bible Tells Me So

For the Bible Tells Me So

2007
×
★★½
Edit this entry  
28
Encounters at the End of the World

Encounters at the End of the World

2007
×
★★★
Edit this entry  
28
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★½
Edit this entry  
27
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★
Edit this entry  
26
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
★★★½
Edit this entry  
26
McCullin

McCullin

2012
×
★★½
Edit this entry  
26
Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

2015
×
★★½
Edit this entry  
22
The Help

The Help

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★
Edit this entry  
20
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★½
Edit this entry  
07
The Light Shines Only There

The Light Shines Only There

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
The Snow White Murder Case

The Snow White Murder Case

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Sicario

Sicario

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Admiral: Roaring Currents

The Admiral: Roaring Currents

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
Sea Fog

Sea Fog

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
100 Yen Love

100 Yen Love

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
Kabukicho Love Hotel

Kabukicho Love Hotel

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
...ing

...ing

2003
×
★★½
Edit this entry  
10
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★
Edit this entry  
10
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★
Edit this entry