• Moxie

    ★★

  • The White Tiger

    ★★★

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

  • Puparia

    ★★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • Tenet

    ★★★½

  • Project Power

  • The Old Guard

  • Hamilton

    ★★★★★

  • Normal People

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★½

  • 1917

  • National Theatre Live: Fleabag

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • The King

  • Joker

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★

  • Waves

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Ready or Not

    ★★★

  • Weathering with You

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Parasite

    ★★★★½

  • Invisible Life

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Farewell

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

  • To All the Boys I've Loved Before

  • Crazy Rich Asians

    ★★

  • Annihilation

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • The Death of Stalin

  • Lady Bird

    ★★★★

  • Good Time

    ★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★

  • How to Talk to Girls at Parties

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★★

  • Biswa Kalyan Rath : Biswa Mast Aadmi

  • Get Out

    ★★★★

  • Dear Zindagi

    ★★★

  • The Edge of Seventeen

    ★★★½

  • Arrival

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★★

  • Your Name.

    ★★★★

  • Me Before You

  • The Neon Demon

    ★★★½

  • The Red Turtle

  • Money Monster

    ★★½

  • Dickshark

  • Brahman Naman

  • Tamasha

  • The Big Short

  • Demolition

  • Room

    ★★★

  • The Lobster

    ★★★★

  • Inside Out

  • Mad Max: Fury Road

  • Southpaw

  • PK

  • Ex Machina

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • The Theory of Everything