Sort by

Theo has logged 339 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Edit this entry  
27
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wag the Dog

Wag the Dog

1997
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★
Edit this entry  
20
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
17
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scum

Scum

1979
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

2022
×
Edit this entry  
13
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sr.

Sr.

2022
×
★★★★
Edit this entry  
12
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★½
Edit this entry  
11
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lady Chatterley's Lover

Lady Chatterley's Lover

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★½
Edit this entry  
30
Smile

Smile

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Beast

Beast

2022
×
★★
Edit this entry  
28
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Funny Pages

Funny Pages

2022
×
★★★
Edit this entry  
25
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Munich

Munich

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★½
Edit this entry  
10
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Crazies

The Crazies

2010
×
★★★
Edit this entry  
06
Luckiest Girl Alive

Luckiest Girl Alive

2022
×
★★½
Edit this entry  
06
Entergalactic

Entergalactic

2022
×
★★★
Edit this entry  
05
Causeway

Causeway

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
04
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★
Edit this entry