Sort by

emma has logged 60 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★
Edit this entry  
30
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Edit this entry  
28
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Edit this entry  
27
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Edit this entry  
27
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Edit this entry  
24
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Edit this entry  
23
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
19
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★
Edit this entry  
18
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Edit this entry  
13
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
12
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
10
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry