Sort by

emma has logged 468 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★
Edit this entry  
05
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★½
Edit this entry  
01
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★★
Edit this entry  
25
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Room

Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry