emma has logged 36 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sharpay's Fabulous Adventure

Sharpay's Fabulous Adventure

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Horton Hears a Who!

Horton Hears a Who!

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tangerine

Tangerine

2015
×
Read the review Edit this entry  
27
The Boy Next Door

The Boy Next Door

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Wrecked

Love Wrecked

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fast Girls

Fast Girls

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Thirteen

Thirteen

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Imperium

Imperium

2016
×
Read the review Edit this entry  
19
Be Kind Rewind

Be Kind Rewind

2008
×
Read the review Edit this entry  
18
You Instead

You Instead

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Sket

Sket

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Peter Pan

Peter Pan

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bugsy Malone

Bugsy Malone

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
Read the review Edit this entry  
12
The Time Machine

The Time Machine

2002
×
Read the review Edit this entry  
11
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Collector

The Collector

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Skate Witches

Skate Witches

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Miss Meadows

Miss Meadows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Zero Motivation

Zero Motivation

2014
×
Read the review Edit this entry  
04
The BFG

The BFG

1989
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pride and Prejudice

Pride and Prejudice

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
Read the review Edit this entry