Sort by

emma has logged 59 entries for films during November 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Gore Vidal's Billy the Kid

Gore Vidal's Billy the Kid

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Willow

Willow

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Locke

Locke

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Val

Val

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Val

Val

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mindhunters

Mindhunters

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Murders in the Rue Morgue

The Murders in the Rue Morgue

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Fourth Dimension

The Fourth Dimension

2012
×
Edit this entry  
23
Real Genius

Real Genius

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Real Genius

Real Genius

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blind Horizon

Blind Horizon

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Salton Sea

The Salton Sea

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Red Planet

Red Planet

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Ghost and the Darkness

The Ghost and the Darkness

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thunderheart

Thunderheart

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wonderland

Wonderland

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Val

Val

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spartan

Spartan

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Val

Val

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Willow: The Making of an Adventure

Willow: The Making of an Adventure

1988
×
Read the review Edit this entry  
13
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mozart, l'Opéra Rock

Mozart, l'Opéra Rock

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Val

Val

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Twixt

Twixt

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kill Me Again

Kill Me Again

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Cinderella Story: Starstruck

A Cinderella Story: Starstruck

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Real Genius

Real Genius

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Man Who Broke 1,000 Chains

The Man Who Broke 1,000 Chains

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Val

Val

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Saint

The Saint

1997
×
Read the review Edit this entry  
06
At First Sight

At First Sight

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
RRR

RRR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Island of Dr. Moreau

The Island of Dr. Moreau

1996
×
Read the review Edit this entry