emma has written 39 reviews for films during 2020.

  • Ponyo

    Ponyo

    ★★★★

    hayao miyazaki is right.... ponyo ponyo fishy in the sea

  • Spirited Away

    Spirited Away

    ★★★★★

    lin im free literally whenever 🧎🧎

  • Into the Grand Canyon

    Into the Grand Canyon

    wanted to see more of the navajo elders they’re 1000x more interesting than 2 crusty white men

  • Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

    Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

    ★★★★

    carrie fisher i love uuuuuu

  • How the Grinch Stole Christmas

    How the Grinch Stole Christmas

    ★★★½

    can’t believe I went 20 whole years without watching this

  • Elf

    Elf

    ★★★

    must a Christmas movie be “good”?

  • The Christmas Chronicles: Part Two

    The Christmas Chronicles: Part Two

    i fell asleep halfway through </3

  • Klaus

    Klaus

    ★★★★½

    BRUH????? Fndjjfjfjejjejrjwjkrjjkwkdkejtjrjjdnsbdbfjskks

  • Before I Fall

    Before I Fall

    ★½

    sam’s to do list:

    - stop being homophobic ✔️
    - break the stigma behind mental health ✔️
    - spend quality time with family ✔️ 
    - dump toxic boyfriend ✔️
    - settle for childhood best friend ✔️
    - develop a saviour complex ✔️

    minus 1/2 star for use of the d slur 😐

    zoey deutch and that one trippy shot are the only redeeming qualities in this

  • Hillbilly Elegy

    Hillbilly Elegy

    ★★

    now we don’t have time to unpack all of that—

  • Scooby-Doo

    Scooby-Doo

    ★★★½

    the power of friendship <3

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★★

    i want one of these, like, every week