Sort by

emilyrugburn has logged 64 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
30/30 Vision: Three Decades of Strand Releasing

30/30 Vision: Three Decades of Strand Releasing

2019
×
★★½
Edit this entry  
31
The Diane Linkletter Story

The Diane Linkletter Story

1970
×
★½
Edit this entry  
31
Dorothy, the Kansas City Pot Head

Dorothy, the Kansas City Pot Head

1968
×
Edit this entry  
31
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Connection

The Connection

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Robert Frost: A Lover's Quarrel with the World

Robert Frost: A Lover's Quarrel with the World

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Affliction

Affliction

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Atlantic City

Atlantic City

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cat People

Cat People

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dangerous Days: Making 'Blade Runner'

Dangerous Days: Making 'Blade Runner'

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Simon and Garfunkel: Songs of America

Simon and Garfunkel: Songs of America

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Butterfly

Butterfly

1967
×
★½
Edit this entry  
20
24 Frames Per Second

24 Frames Per Second

1977
×
★★½
Edit this entry  
20
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Auto Focus

Auto Focus

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Paul Schrader: Man in a Room

Paul Schrader: Man in a Room

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Harmony Game

The Harmony Game

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Monster Squad Forever!

Monster Squad Forever!

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Return of the War Room

The Return of the War Room

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Land of the Dead

Land of the Dead

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
More Things That Happened

More Things That Happened

2007
×
★★
Edit this entry  
15
Lynch 2

Lynch 2

2007
×
★★★½
Edit this entry  
15
David Lynch Cooks Quinoa

David Lynch Cooks Quinoa

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ballerina

Ballerina

2007
×
★★½
Edit this entry  
15
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Duxorcist

The Duxorcist

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The War Room

The War Room

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hatbox

The Hatbox

1985
×
★★★
Edit this entry  
13
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Crumb

Crumb

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Marc Maron: Too Real

Marc Maron: Too Real

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry