Sort by

emilyrugburn has logged 262 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Still Bill

Still Bill

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rufus Wainwright - All I Want

Rufus Wainwright - All I Want

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tenacious D in The Pick of Destiny

Tenacious D in The Pick of Destiny

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Zodiac

Zodiac

2007
×
Read the review Edit this entry  
19
Zodiac

Zodiac

2007
×
Read the review Edit this entry  
18
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Buffy the Vampire Slayer

Buffy the Vampire Slayer

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
QT8: The First Eight

QT8: The First Eight

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Dogma

Dogma

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
George Michael: Freedom

George Michael: Freedom

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
New York New York

New York New York

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Satan Claus

Satan Claus

2000
×
★★★
Edit this entry  
05
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Classic Albums: Peter Gabriel - So

Classic Albums: Peter Gabriel - So

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Greetings from Africa

Greetings from Africa

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Potluck and the Passion

The Potluck and the Passion

1993
×
★★½
Edit this entry  
01
An Untitled Portrait

An Untitled Portrait

1993
×
★★
Edit this entry  
01
Vanilla Sex

Vanilla Sex

1992
×
★★½
Edit this entry  
01
She Don't Fade

She Don't Fade

1991
×
★★½
Edit this entry  
01
Janine

Janine

1990
×
★★★
Edit this entry  
30
Jo Jo Dancer, Your Life Is Calling

Jo Jo Dancer, Your Life Is Calling

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry