Sort by

Emily has logged 52 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
All Cheerleaders Die

All Cheerleaders Die

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wounds

Wounds

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Poltergeist II: The Other Side

Poltergeist II: The Other Side

1986
×
★★½
Edit this entry  
27
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Forman vs. Forman

Forman vs. Forman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sinister 2

Sinister 2

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
You're Next

You're Next

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Knives and Skin

Knives and Skin

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Carmilla

Carmilla

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
American Mary

American Mary

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sinister

Sinister

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Paranormal Activity 2

Paranormal Activity 2

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Southbound

Southbound

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry