Sort by

Emily has logged 486 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Falling

The Falling

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Debt

The Debt

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Iliza Shlesinger: Unveiled

Iliza Shlesinger: Unveiled

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry