Sort by

vansirr has logged 36 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Alternative Math

Alternative Math

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Following

Following

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Atman

Atman

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Gummo

Gummo

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Submarine

Submarine

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry