Sort by

Emiliano has logged 75 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
23
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
22
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
22
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Edit this entry  
09
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
24
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★★
Edit this entry  
22
Kendrick Lamar's The Big Steppers Tour: Live from Paris

Kendrick Lamar's The Big Steppers Tour: Live from Paris

2022
×
Edit this entry  
16
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Edit this entry  
10
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
13
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Edit this entry  
29
Intrusion

Intrusion

2021
×
★½
Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
16
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Edit this entry  
09
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
Read the review Edit this entry  
01
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
12
jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Morbius

Morbius

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
22
Black

Black

2005
×
★★★
Edit this entry  
08
Wit

Wit

2001
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Patch Adams

Patch Adams

1998
×
★★★
Edit this entry  
26
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
19
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
17
Man Facing Southeast

Man Facing Southeast

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
25
Scream

Scream

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read other review Edit this entry