Sort by

Emiliano 🎃 has logged 299 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
2046

2046

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Hand

The Hand

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
2046

2046

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Edit this entry  
21
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★
Edit this entry  
13
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Cop Movie

A Cop Movie

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry