Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★★
Edit this entry  
15
Jimmy Carr: His Dark Material

Jimmy Carr: His Dark Material

2021
×
★★
Edit this entry  
15
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marnie

Marnie

1964
×
★★★
Edit this entry  
14
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Topaz

Topaz

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Mass

Mass

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Cryptozoo

Cryptozoo

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★
Edit this entry  
06
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★
Edit this entry  
05
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Lusty Men

The Lusty Men

1952
×
★★★★
Edit this entry  
02
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★½
Edit this entry  
01
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Mind Game

Mind Game

2004
×
★★★
Edit this entry  
30
10 Rillington Place

10 Rillington Place

1971
×
★★★
Edit this entry  
30
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
Beanie Mania

Beanie Mania

2021
×
★★½
Edit this entry  
25
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jim Gaffigan: Comedy Monster

Jim Gaffigan: Comedy Monster

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Alice

Alice

1988
×
★★★
Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★½
Edit this entry  
18
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Edit this entry  
10
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★½
Edit this entry  
03
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★½
Edit this entry  
03
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Titus

Titus

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry