Sort by

Emery has logged 256 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Psych 3: This Is Gus

Psych 3: This Is Gus

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Bride for Christmas

A Bride for Christmas

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Midnight at the Magnolia

Midnight at the Magnolia

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Love Hard

Love Hard

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Life As We Know It

Life As We Know It

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Taken

Taken

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Waitress

Waitress

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry