Sort by

emanuelespies has logged 109 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
6 Underground

6 Underground

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★
Edit this entry  
28
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Okja

Okja

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Surviving Christmas with the Relatives

Surviving Christmas with the Relatives

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dinner for Schmucks

Dinner for Schmucks

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
UglyDolls

UglyDolls

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Season of Love

Season of Love

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hotel Mumbai

Hotel Mumbai

2018
×
★★
Edit this entry  
29
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fear of Water

Fear of Water

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★
Edit this entry  
12
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Circumstance

Circumstance

2011
×
★★★
Edit this entry  
09
Family

Family

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
My Days of Mercy

My Days of Mercy

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
★★½
Edit this entry  
05
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★
Edit this entry  
05
American Son

American Son

2019
×
½
Edit this entry  
26
Otherhood

Otherhood

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Jenny's Wedding

Jenny's Wedding

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★½
Edit this entry  
22
The Breaker Upperers

The Breaker Upperers

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Bon Cop Bad Cop 2

Bon Cop Bad Cop 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
How Do You Know

How Do You Know

2010
×
★★½
Edit this entry  
18
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Fractured

Fractured

2019
×
★½
Edit this entry  
16
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Day Shall Come

The Day Shall Come

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Second Act

Second Act

2018
×
★★
Edit this entry  
15
Bon Cop Bad Cop

Bon Cop Bad Cop

2006
×
★★½
Edit this entry  
15
The Hustle

The Hustle

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry