• Another Round

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★★

  • The House That Jack Built

    ★★★★★

  • Climax

    ★★★★

  • Cold War

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★½

  • Good Time

    ★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★

  • The Florida Project

    ★★

  • Song to Song

    ★★★

  • Nocturnal Animals

  • La La Land

    ★★★

  • Captain Fantastic

    ★★★★★

  • The Lobster

    ★★★½

  • Love

    ★★★

  • Knight of Cups

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • Mommy

    ★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Her

    ★★★

  • Before Midnight

  • The Lovely Bones

  • A Serious Man

    ★★★★★

  • In Bruges

    ★★★★★

  • Eastern Promises

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★★

  • Pan's Labyrinth

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★★

  • Brokeback Mountain

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★

  • Before Sunset

  • Oldboy

    ★★★★★

  • Dogville

  • Memories of Murder

    ★★★★★

  • The Pianist

  • Irreversible

  • Spirited Away

  • Requiem for a Dream

  • In the Mood for Love

    ★★★½

  • Magnolia

  • Eyes Wide Shut

  • The Thin Red Line

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • Gia

  • Fargo

    ★★★★★

  • Fallen Angels

    ★★★★★

  • La Haine

    ★★★★★

  • Dead Man

    ★★★★★

  • Before Sunrise

  • Chungking Express

  • Twin Peaks

    ★★★★★

  • My Left Foot: The Story of Christy Brown

    ★★★★

  • Cinema Paradiso

    ★★★★★

  • Paris, Texas

  • Possession

  • The Shining

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

  • Annie Hall

    ★★★★

  • Eraserhead

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★★

  • Mean Streets

    ★★★★

  • The Holy Mountain

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★