ellen 🌨 has logged 22 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Mona Lisa Smile

Mona Lisa Smile

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
An Education

An Education

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ali Wong: Baby Cobra

Ali Wong: Baby Cobra

2016
×
Read the review Edit this entry  
14
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★★
Edit this entry  
13
Like Father

Like Father

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Thor

Thor

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Extract

Extract

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Very English Scandal

A Very English Scandal

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Very English Scandal

A Very English Scandal

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
A Very English Scandal

A Very English Scandal

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
The Feels

The Feels

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry