ellen 🌨 has logged 199 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Man Called Ove

A Man Called Ove

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Home Again

Home Again

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Christopher's Christmas Mission

Christopher's Christmas Mission

1975
×
Read the review Edit this entry  
23
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Battle

Battle

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
With Every Heartbeat

With Every Heartbeat

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Elf

Elf

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Girls Lost

Girls Lost

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lion King 1½

The Lion King 1½

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Jackie

Jackie

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Work

The Work

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Private Life

Private Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Little Women

Little Women

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry