Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
This Beautiful Fantastic

This Beautiful Fantastic

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hannah Gadsby: Douglas

Hannah Gadsby: Douglas

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Dig

The Dig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tully

Tully

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Moxie

Moxie

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★½
Edit this entry  
22
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It's a Sin

It's a Sin

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Manhunt

Manhunt

2017
×
Edit this entry  
16
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Roads Lead to Rome

All Roads Lead to Rome

2015
×
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dating Amber

Dating Amber

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
All Hands on Deck

All Hands on Deck

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pleasure

Pleasure

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Days

Days

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Persona Non Grata

Persona Non Grata

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Undine

Undine

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
What Women Want

What Women Want

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
Read the review Edit this entry